IX GALA 2014

Mówiąc: „Nie wszyscy możemy robić wielkie rzeczy, ale wszyscy możemy robić małe rzeczy z wielkiej miłości” Matka Teresa uchwyciła istotę pomagania innym i ideę wolontariatu. Każdy z nas może zrobić małą rzecz – to czasem tylko jeden gest lub chwila poświęconego czasu – liczy się pasja i miłość z jaką to robimy.

5 grudnia 2014 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach dziewiąta już edycja Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu. Organizatorami wydarzenia było Diecezjalne Centrum Wolontariatu oraz Regionalne Centrum Wolontariatu.

Podczas Gali, na którą licznie przybyli wolontariusze oraz przedstawiciele instytucji, placówek i organizacji pozarządowych odbyło się uhonorowanie najaktywniejszych społeczników Laurem Wolontariatu. W tym roku do konkursu wpłynęły aż 33 zgłoszenia. Wśród kandydatów do wyróżnienia znaleźli się wolontariusze pracujący z chorymi dziećmi, udzielający się na rzecz kultury i sztuki, niosący pomoc w domach pomocy społecznej i domach dziecka, posługujący w stowarzyszeniach i fundacjach. Wśród nominowanych byli licealiści, studenci, osoby pracujące, społecznicy dzielący się z innymi swoją pasją, koordynatorzy wolontariatu, wolontariusze działający w swoim środowisku lokalnym. Były osoby indywidualne oraz grupy, takie jak Kluby Wolontariatu czy Szkolne Koła Caritas. Kapituła konkursu miała nie mały problem z wyłonieniem laureatów.

Tegoroczne Laury Wolontariatu otrzymali: Krystyna Ewa Bałazy z Ostrowca Świętokrzyskiego, Sławomir Krupa z Kielc, Klub Wolontariusza „Amicus” z Buska-Zdroju.

Oprócz statuetek „Laur Wolontariatu” nagrodzeni otrzymali bezpłatne bilety do kina od sieci Multikino. Dodatkowo Sylwester Krupa dostał bilet do Brukseli ufundowany przez Panią Europoseł Róże Thun.

Mówiąc o wolontariuszach oraz ich działaniu, nie sposób zapomnieć jednak o tych, którzy zawsze są chętni, aby pomóc im się rozwijać i realizować pomysły. Z tego powodu organizatorzy od kilku lat przyznają instytucjom, placówkom i organizacjom tytuł „Miejsce przyjazne wolontariuszom”. W tym roku tym mianem zostali uhonorowani VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, Klub Sportowy VIVE Tauron Kielce oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie.

Spotkanie zakończył występ zespołu „Sound Rush” oraz mały poczęstunek.

Nominowani:

 1. ADAM GUMOWSKI
 2. SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA W BĘCZKOWIE
 3. ANNA KORCZYŃSKA-WIELOCH
 4. ALEKSANDRA KASPRZYK
 5. EMIL RABIEJ
 6. AGNIESZKA WOŹNIAK
 7. WOLONTARIAT ISKIERKI
 8. STOWARZYSZENIE JES
 9. POZYTYWNIE NASTAWIENI WOLONTARIUSZE
 10. SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU
 11. NATALIA ŚWIEBODA, AGNIESZKA BOZOWSKA, KAROLINA OLEJARCZYK
 12. SŁAWOMIR KRUPA
 13. MARIUSZ PRZEPIÓRA
 14. BARTŁOMIEJ SMUGA
 15. KATARZYNA RZEPKA
 16. MARCIN CHAMERA
 17. KATARZYNA GRZYP
 18. KATARZYNA WRONA
 19. SYLWIA BIESAGA
 20. JOANNA MADEJ
 21. SŁAWOMIR PRZYGOCKI
 22. KRYSTYNA EWA BAŁAZY
 23. ŁUKASZ KUDEŁKA
 24. TERESA ĆMAKOWA
 25. MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY W PODZAMCZU
 26. SKC W ZS W KRAJNIE
 27. PAULINA FORMA
 28. SYLIWA SĘDEK
 29. ANNA WAWSZCZYK
 30. KLUB WOLONTARIUSZA AMICUS
 31. MONIKA NAWROT
 32. TERESA MARTYNISZYN
 33. TERESA LESZCZYŃSKA