LAUREACI KONKURSU

Wolontariat Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach to grupa wolontariuszy, która od kilku lat włącza się w szereg akcji obejmujących swym zasięgiem nawet najdalsze zakątki świata. Współpracując z UNICEF zapewnili szansę dzieciom z Mali i Angoli na naukę i dostęp do szczepień. Nie byli też obojętni na sytuację najmłodszych z objętego działaniami wojennymi Aleppo. Organizowali wystawy, koncerty i kiermasze, by zebrać środki finansowe dla Polskiej Akcji Humanitarnej. Podjęli współpracę z fundacją „Mam marzenie”, Polskim Czerwonym Krzyżem, stowarzyszeniem „Projekt Świętokrzyskie” pomagali w przeprowadzeniu gry miejskiej, a także warsztatów plastycznych i edukacyjnych dla najmłodszych. Lista podejmowanych przez nich działań zdaje się nie mieć końca. Patrząc na ich osiągnięcia, możemy być pewni, że „Anioły są wśród nas”.

Paulina Pietryka z wolontariatem związała się blisko 13 lat temu. Początkowo jako nastolatka prowadziła parafialną scholę, łącząc ty samym miłość do muzyki, drugiego człowieka i Boga. Później zaczęła angażować się w kolejne działania. Od ponad 10 lat jest aktywną wolontariuszką Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Niemal co roku jeździ na kolonie Caritas jako opiekun lub animator muzyczny, gdzie jest nieocenioną skarbnicą wiedzy w temacie zabaw dla dzieci i młodzieży. Zawsze gotowa do działania, angażowała się z dziesiątki akcji na rzeczy potrzebujących wsparcia. Trudno wymienić je wszystkie: festyny „Bądźmy razem”, obchody Dni Papieskich, koncerty „Serce dla Hospicjum”, Światowe Dni Młodzieży, działania w ramach fundacji DKMS czy „Tornister pełen uśmiechów”, to tylko niewielka ich część. Obecnie jako jedna z „Siódemki Animatorów” systematycznie odwiedza dzieci ze Szpitala Onkologicznego w Kielcach. Jak sama mówi wolontariat to jej życiowy sukces, tu poznała swoich przyjaciół, tu się spełnia, tu czyni dobro.

Wolontariat Św. Franciszka w Łopusznie to grupa młodych osób, przyjaciół, którzy nie są obojętni na problemy swojej społeczności lokalnej. Potrafią czerpać prawdziwą radość z każdej podejmowanej działalności i akcji. Od 2015 roku udowadniają, że nawet najmniejszy uczynek na rzecz potrzebującego ma znaczenie. Organizują tematyczne zajęcia dla dzieci i młodzieży w czasie wolnym od zajęć szkolnych, biorą udział z zbiórkach żywności, dzięki swojej kreatywności, za sprawą “Baranka Franka” wspierają rodziny z Domu Samotnej Matki w Wiernej Rzece. Systematycznie odwiedzają także mieszkańców Domu dla Osób Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Pokazują, że warto nieść pomoc, gdyż mocno wierzą, że dobro powraca.